ABD ve Almanya’dan vatandaşlarına peş peşe uyarı: Daha dikkatli olun

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Hamas çatışmaları sonrası Orta Doğu’da birçok ülkede protestoları patlak vermesi, ABD’nin diplomatik misyonlarının hedef alınmasının ardından nadir görülen dünya çapında bir uyarı yayınladı.

“DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TAVSİYE EDİYOR”

Bakanlık, yurtdışındaki tüm ABD vatandaşlarının “daha dikkatli olmalarını” tavsiye ederek, “Dünyanın çeşitli yerlerinde artan gerilimler, ABD vatandaşlarına ve çıkarlarına yönelik terör saldırıları, gösteriler veya şiddet eylemlerinin potansiyelindeki artış nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı yurtdışındaki ABD vatandaşlarına daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, yurtdışındaki ABD vatandaşlarına turistlerin uğrak yerlerinde dikkatli olmalarını, bilgi ve uyarılar almaları ve yurt dışında acil bir durumda yerlerinin bulunmasını kolaylaştırmak için Akıllı Gezgin Kayıt Programına (STE) kaydolmalarını ve Dışişleri Bakanlığı’nı sosyal medya hesaplarını takip etmelerini istedi.

ABD, LÜBNAN VE İSRAİL’E YÖNELİK SEYAHAT UYARISI YAYINLANMIŞTI

Bakanlık, Lübnan ve İsrail’e yönelik seyahat uyarısını en üst seviyeye çıkarmış ve kilit pozisyonlarda görev almayan personelin ve aile üyelerinin söz konusu ülkelerden ayrılmalarına izin vermişti.

1 YIL SONRA YENİDEN

Bakanlık, en son Ağustos 2022’de terör örgütü El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri’nin öldürülmesinin ardından dünya çapında bir uyarı yayınlamış, “El Kaide veya ona bağlı terör örgütlerinin destekçilerinin ABD vatandaşlarına, personeline ve tesislerine saldırmaya çalışabileceği” uyarısında bulunmuştu.

ALMANYA DA UYARDI: TERK EDİN

Alman Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinden yayımladığı açıklamada, Alman vatandaşlarını bölgede şiddetin artması nedeniyle İsrail ve Filistin topraklarına seyahat edilmemesi yönünde uyardı.

Bölgedeki durumun oldukça değişken olduğu belirtilen açıklamada, çatışmaların genişlemesinin göz ardı edilemeyeceği ve İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne hava saldırılarını sürdürdüğü belirtilerek, Gazze Şeridi’nde geniş çaplı bir askeri operasyona hazırlandığı ifade edildi.

Açıklamada, seyahat uyarısının yanı sıra bölgedeki Alman vatandaşlarına kendi güvenlikleri için maddeler halinde bazı uyarılarda bulunuldu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x