CHP’li Aylin Nazlıaka’dan ‘Medeni Kanun’ çıkışı: “Üzerinde virgül oynatmalarına dahi izin vermeyeceğiz”

Aylin Nazlıaka, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin torba yasa ile Medeni Kanun’da değişiklik yapma planlarını eleştirdi. Nazlıaka, torba yasada yer alan düzenlemelerden birinin boşanma davalarının hızla sonuçlandırılmasına yönelik olduğunu belirterek, boşanmanın kolaylaşmasıyla kadınların haklarının ihlal edilebileceğini dile getirdi.

Aile arabuluculuğu uygulamasına ilişkin düzenlemeye de değinen Nazlıaka, boşanma davalarında arabuluculuğa gerek olmadığını, hakimlerin sulh yetkisinin bulunduğunu vurguladı. Nazlıaka, bu süreçte kadınların can güvenliğinin tehlikeye girebileceğine dikkat çekti. Ayrıca, boşanan kadınlara ödenen yoksulluk nafakasına yönelik düzenlemelere de eleştiri getiren Aylin Nazlıaka, süresiz nafakanın zaten bulunmadığını, nafakanın şartlarının belirli olduğunu belirtti.

“Medeni Kanun’u baştan yazmak yerine üzerinde oynanmasına dahi izin vermeyeceğiz.” diyen Nazlıaka, Meclis’te ve sahada kadınların haklarını korumak için mücadele edeceklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x