İYİ Partili Coşkun: Usulsüz işlemler nedeniyle işlem başlatıldı

İYİ Parti’nin 81 ilde ayrı adayla yerel seçime girme kararı alıp ittifaka kapılarını kapatmasının ardından CHP ile işbirliğini destekleyen İBB Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talebi üzerine görevinden istifa etmişti.

Ardından İBB Meclisi’ndeki İYİ Parti grubunda 8 meclis üyesinden 7’sinin oyları ile İbrahim Özkan yeniden grup başkanvekilliğine seçilmiş ve bunun üzerine de İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun, bu kararın altında imzası bulunan bütün İBB meclis üyelerinin kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildiğini açıklamıştı.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun, yaşanan istifa ve disiplin süreci krizinin ardından Saraçhane’deki İBB Başkanlık Binası’nda bulunan partinin meclis grubunu ziyaret etti.

AÇIKLAMADA BULUNDU

Coşkun grup odasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Alınan kararların işbirliğine destek açıklamalarından kaynaklanmadığını bir dizi usulsüz işlem nedeniyle disiplin sürecinin başlatıldığı söyledi.

İl başkanın toplantı ve seçim talebi olmamasına rağmen seçim yapılmasının usulsüz olduğunu belirtti. Karar defterindeki seçimin “gizli oylama -açık tasnif” olarak yapıldığının kaydedildiğini ancak meclis üyelerinin beyanlarına göre açık olmaya yapıldığını anlattı.

Bir meclis üyesinin de toplantıda olmamasına rağmen varmış gibi gösterildiği ve Bayrampaşa’daki evine gidilerek alınan kararın içeriği konusunda bilgi verilmeden imzasının alındığını aktaran Coşkun, bu durumun da disiplin kurulu tarafından inceleneceğini söyledi.

“KARAR DEFTERİNİN DIŞARIYA ÇIKARILMASI USULSÜZ”

Coşkun, partinin Karar Defteri’nin dışarıya çıkarılmasının da usulsüz olduğuna dikkat çekerek İbrahim Özkan’ın arabasıyla karar defterini dışarı çıkarıp imza aldığını savundu. 7 meclis üyesinin disipline “tedbirli” olarak sevk edildiğini yani sürecin daha hızlı işleyeceğini ifade eden Coşkun, 3 gün içinde karar çıktığında parti adına görev yapamayacaklarını kaydetti. Coşkun, en kısa sürede grup başkanvekili ve sözcüyü belirleyeceklerini seçime kadar gurubu yönetimsiz bırakmayacaklarını söyledi. Şu an için Özkan’ın istifasının ardından grup başkanvekilliğinin düştüğünü, Suat Sarı’nın sözcülük görevinin sürdüğünü belirtti.

“PİŞMAN OLDUKLARINI SÖYLEDİLER”

Kararda imzası bulunan meclis üyelerinin pişman oldukları yönünde beyanlarda bulunduğunu ve partinin kendilerini dikkate alması için bunu yaptıklarını söylediklerini aktardı.

Coşkun partinin en çok dikkate alınan kişilerin İBB meclis üyeleri olduğunu kaydetti. İstifa ve disiplin sürecinin ittifak yanlısı olmalarından kaynaklanmadığını kendisinin de işbirliği yönünde beyanları olduğunu belirten Coşkun, partinin aldığı kararı katılmasalar da partiyi zor durumda bırakacak şekilde yazılı ve görsel basında açıklama yapmalarının doğru olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x